18. YIL

Otomatik Kapı Sistemleri ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

- Tüketiciyi Bilinçlendirmek İçin Gerekli Açıklama

SAYIN. ,OTOMATİK BAHÇE, GARAJ KAPISI, KEPENK YAPTIRACAKLAR..!

Mağdur olmamak ve dövizimizin ülke genelinde boşa gitmemesi için lütfen okuyunuz..

Bu sistemleri sadece yapıldığı bir iki yıl değil 10 yıl sonra da kullanıyor olmak istemezmisiniz.?

Bu sistemler mekanik + elektronik + motor + kaliteli iş gücü + kaliteli satış sonrası hizmet bileşeni olup bir bütün olarak aynı kalitede olmalıdır..Örneğin sadece demir kapının perforjesine aldanıp otomatik kapı yaptırmayınız.Unutmayınız ki.demirci işini bitirip gittikten sonrası önemlidir.Satış sonrası elektronik sistemin hizmetinin verilmesi gerekmektedir.  

Değerli Tüketici; Bizim gibi firmaları hergün bir çok tüketici arayarak yaptırdıkları sistemin servisini alamamaları sebebi ile servis ve yedek parça istemektedirler. Kapıları açık günlerce pişman hatta tekrar yenisini yaptıran ve paraları boşa giden tüketicilere yenileri eklenmektedir...

"Ben aynısını yapıyorum daha ucuz diyen ve hatta bedavaya geliyor diyenlere kanmayınız..!! "Hiç Kimse hiçbirşeyi bedava vermez ve daha kötü yapmadan daha ucuza yapamaz

Bu sistemlerin maliyetini olusturan ögeler

1.Malzeme

2.Montaj

3.Yedek Parça Stok Maliyeti

4.Satış sonrası hizmet garantisinin getirdiği maliyetler.( Hazırda eleman bulundurma,şirket giderleri devlete ödenen vergiler kurum olmanın getirdiği masraflar V.S.)

Ayrıca malzemelerin uygun seçilmesi evsaf ve özelliklerinin doğru olması , Montajın kaliteli yapılması günlük çözümler olmaması önemlidir.Hiç kimse böyle pahalı bir ürünü sadece garanti süresi içinde kullandıktan sonra atacağını düşünerek almaz.. kısa bir sure çalısan bu ucuz sistemler daha sonra sürekli bozulmaktadır ve sürekli servis ücreti tamir bedeli ,parça bedeli, ödenmekte asıl önemlisi kumandaya bastığınızda çalışmayan bir kapı ile nasıl uğraşıldığını o anki verdiği kişi üzerindeki sıkıntıyı  yaşayan bilmektedir.Acil bir işiniz var acil çıkmanız gerekiyor arabanıza binmissiniz çıkıp gideceksiniz ve çıkamıyorsunuz çünki kapı açılmıyor belki de uçağı kaçırıyorsunuz veya bir ihaleyi kaçırıyorsunuz "neymiş efendim demirciye ucuz kapı yaptırdım."özellikle 50-100-200 daireli sitelerde kaç kişinin birden bu duruma maruz kaldığını düşünebiliyormusunuz? Özellikle 50-100-200 daireli siteler herkesin ortak kullandığı tek kapı olduğu için en iyisini yaptırmak zorundadırlar.Sn yöneticiler  Buralarda ucuzunu yaptırmak maharet değildir unutmayın ki yaptırdığınız bu sistemler sizinle birlikte belkide 200 kişinin yaşamını etkilemektedir.Servisi çabuk gelmeyen yedek parçası zor bulunan belki de bir iki sene sonra dükkan değiştirecek bir yere bu sistemleri yaptırmamalısınız..Sizde ERKADOORS'un 1999 dan bu yana kesintisiz hizmet alan memnun müşterilerinden biri olunuz..

- Raylı Kapı

Dünya'daki tüm mekanizma üreticileri saniyede16-18 cm(9-10 m/dk.) hıza göre mekanizma üretmektedirler.Standart olarak birbirine yakın hızlarda üretilmektedir.. Sebebi araç/kapı hızı oranının tehlikesiz olmasıdır.Aksi taktirde kapı /araç çarpışmaları olabilmektedir.Kapı ağırlığına uygun olan mekanizma seçilmelidir.

Kapı ağırlığına uygun mekanizma seçilmemesi durumunda Yani ucuz olsun diye daha küçük bir mekanizma seçilmesi durumunda Minimum verilen iki yıllık garanti süresince kapı da yeni olduğundan pek sorun çıkmaz ..Zaten sorun çıksa da verilme ihtimali olan bir servis bedeli fiyatı etkilemez.. Ancak müşteri iki yıldan sonra çok zarara uğrar..

Bunu bilen ve gerçekten tüketici haklarını düşünüp ödenen parayı kendi parası gibi düşünüp servis hizmetini de düzgün veren firmalar Ucuz fiyat verip işi almak için küçük mekanizma Seçemezler..

Seçenler ise zaten servisini vermediklerinden olan müşteriye olur.Müşteri servis hizmetini alamaz.

Servis hizmetini vermek pahalı ve maliyetlidir.

Genellikle servis hizmetini vermeyecek yüklenici GÜNLÜK VE UCUZ ÇÖZÜMLER SUNAR.

Doğru mekanizma seçmenin kuralları vardır,bunların yanında zaman içinde oluşacak eskime, gevşeme, kirlenme ve paslanmalar da hesaplanır.Ve ona göre mekanizma veya sistem seçilir..

Tüketicinin haklarını koruyan firmalar; İşi almak için küçük ve/veya ucuz mekanizma kullanamazlar..

İşini ciddi yapan ve gerçekten sistemi teknik olarak bilen firmalar bilir ki.. Redüktör hızı değişmeksizin sadece dişli büyüterek mekanizmaya gelecek tork ile mekanizmanın çelik orta mili kısa sürede kırılır.Ayrıca mekanizma durması gerektiğinde kapı durmaz çünki bu hızda çalışan sistemlerin frenleme tertibatı yoktur.. Bu tür kapıları stoplama mesafesinde durdurmak sorun olur.

Mekanizmalar muhtelif Kğ a göre yapılırlar ve bu şekilde katagorize edilirler. Trifaze,monofaze,DC akımla çalışan modelleri vardır.. Mekanizmaların yapılarını bilmek, tanımak seçilecek mekanizma açısından önemlidir..Ayrıca 1500 kğ lık mekanizma demek bu ağırlıkta olan bir kapının ray ve tekerlek üzerinde yaptığı sürtünmeleri karşılama kapasitesidir olarak düşünülmelidir..

demir kapınız Elle İtilip bırakıldığında rahatça kayan ve sonuna kadar kendi kendine giden kapı değilse yani Kapınız rahatça kaymıyorsa motorun uzun vadede ömrünü kısaltacağını bilmek gerekmektedir.

- Raylı Demir Kapı Motoru Uygulamasının Püf Noktaları

Sn Uygulamacılar!..redüktör hızı arttıkça kapının durması zorlaşır bunu unutmamak gerekir. Özellikle don yapmış havalarda hızlı kapının ivmesini "o" değerine düşmesi zordur, kaymasını engelleyecek bir fren sistemi yoktur.

Kapı ağırlığına uygun olan mekanizma seçilmelidir. Zaten kapı ağırlığına uygun mekanizma seçilmemesi garanti süresince verilecek servis maliyeti nedeniyle firmayı zarara sokar.( bu konu servisi gerçekten veren ve garanti şartlarını yerine getiren firmalar için geçerlidir. Servisini vermeyecekler en ucuz motoru takıp ortadan kaybolmaktadır.)

Bunu bilen firmamız;

a..) kapının günlük kullanım miktarı

b..) Kapı ağırlığının mil üzerinde yarattığı sürtünme kuvveti yükü

c..) Kapının hareket uzunluğu başka bir deyişle bir sefer açılmadaki redüktör tur sayısı

Doğru mekanizma seçmenin kuralları vardır.. Kullanım miktarı+Kapı ağırlığı +Kapı uzunluğu bileşkesine göre hesaplanır..Ayrıca çelik kapının yapılış kalitesine bağlı olarak sürtünmelerinmekanizmaya vereceği zorlamalar ve zaman içinde oluşacak eskime, gevşeme, kirlenme ve paslanmalar da hesaplanır.Ve ona göre mekanizma veya sistem seçilir..

bileşkesine göre mekanizma seçmektedir..

Burada amaç;gereksiz büyük veya küçük mekanizma Takmamaktır.

Gereksiz büyük mekanizmanın maliyeti yüksek olduğundan daha teklif aşamasında işi kaçırırsınız.

Küçük mekanizma ise fiyatı ucuzdur işi alırsınız fakat Daha sonra sürekli sorun yaratmaktadır..

Çünki mekanizmaların tüm teknik hesapları ve malzeme kesitleri 16-18 cm/sn yeye göre üretilmekte dirler.Ayrıca 30 veya 40 cm/sn hızla giden bir kapıyı stoplama mesafesinde durdurmak sorun olur. Tüm bu sorunlara karşın Firmamız kapı hızlarını 2 katına Çıkaracak çözümleri bilecek tecrübede ve ciddiyettedir. Daha önce uygulanmış örneklerimiz yaşanmış Uzun yıllara dayanan tecrübelerimiz vardır.

Mekanizmalar ev tipi veya endüstriyel tip diye ayrılmazlar.Kapı ağırlığı+kapı uzunluğu+kapının kullanım miktarına+demir kapının yapılış kalitesine bağlı sürtünmelerin mekanizmaya vereceği zorlamalar da hesaplanır.Ve ona göre mekanizma seçilir. Mekanizma teklifi uygulayan firmanın tecrübesi ile Orantılıdır.Mekanizmalar 200-300-400-500-600-700-800- 1200-1500-2000-4000 Kğ a göre yapılırlar kullanılan motora göre monofaze veya trifaze mekanizmalar olarak katagorize edilirler.

İyi yapılmış yana kayar sürme demir kapılar Elle itildiğinde rahatça kayan kapılardır.Şayet kapınızda bu tür bir şikayet varsa yani elle kullandığınızda kapınız rahatça kaymıyorsa önce kapınızı revize ettiriniz iyi revize edilip edilmediğini şu şekilde test edebilirsiniz;Kapıyı itip bırakın kapı sonuna kadar kendi kendine açılması gerekmektedir..

- Kollu Bariyer(kollu otopark kapısı) Seçiminde Tüketicinin Bilmesi Gereken Teknik Ayrıntılar !

Akülü Model; Sık elektrik kesilmesi olan yerler için ideal olmakla birlikte dezavantajlarını gözününe alarak tercih yapmanız gerekmektedir

Akülü modeller 24 volt motorla çalışan modeller olup ve jenarator   veya UPS gibi kesintisiz güç kaynaklarından besleme yapılamadığı zamanlarda kendi aküsü ile sistemi kesintisiz kullanmanızı sağlamak için akü ile donatılmış olup tüm düzenek buna göre ayarlanmıştır.Sık elektrik esilmesi olan yerlerde cihazı ikidebir manuele almanın zorluğu nedeniyle tercih edilmelidir.Ayrıca trafiği aksattığı konumlarda olabilir. Bu nedenle tercih edilmelidir. Diğer taraftan DC ve tek sargılı motor sistemine sahip olup ayrıca trafo,ve DC akıma çeviren TRAFO ve beyin üzerinde ek donanımlara ihtiyaç olduğundan  maliyet fiyatları daha yüksektir.Gözardı edilmemesi gereken bir konuda içindeki düzeneğin çokluğu arıza artırıcı etkendir..Örneğin sürekli olarak şarjda kalan bir akü hiçbirzaman tam deşarj olmadığından çabuk bozulabilmektedir. hatta tam lazım olduğunda akü nedeniyle sistem devre dışı olabilir ,Cep telefonu gibi şarj edip sürekli deşarj etmediğimizden  akuler istediği kadar kaliteli olsun bir süre sonra bozulmaktadır ortalama ömürleri 2-3 yıldır..Ayrıca motor zorlamalarında trafo yanması sorunları olabilir.Tek iyi tarafı.Elektrik kesilmesinde aküsü vardır ve kesintisiz kullanabilirsiniz diğer taraftan akülü olmaları nedeniyle Arıza halinde İki aşamalı  zor şekilde manuel kullanıma geçer


Aküsüz Model: Elektrik kesilmesi önemli olmayan  jenaratör  UPS gibi güç kaynaklarına bağlanabilen yerler için sağlamlıkları ve arıza yapmamaları nedeniyle  önerilir 

A.C besleme ve AC motorlu tiptir. Çift sargılı motor yapısı vardır.Daha sade iç düzeneği nedeniyle yani akülü modelde olduğu gibi Trafo,ve şarj için ek devreler ve Akü gibi ilave elemanlar olmadığından arıza yapma ihtimali ise daha azdır..yoğun kullanımda pek sorun çıkarmaz günde 700-800 kulanım dan 7/24 kesintisiz kullanıma kadar ayrıca 3 metreden 8 metre kol uzunluğuna kadar çeşitli modelleri vardır,arıza ve enerji kesilmesinde ise TEK HAREKETLE  çok kolay bir şekilde elle kullanıma geçer ,bariyer motoru,kontrol ünitesi, montaj tabliyesi, Aluminyum kol ( 5-8 metreye kadar)dikdörtgen kesitli  destekleme çatalı, emniyet fotoseli, ikaz flaşörü ,kitin içinde mevcuttur. 

- Seksiyonel Kapı Yapımı İle İlgili Olarak Dikkate Alınması Gereken Kriterler

Kapının büyüklüğü ve ağırlığı, Kapının günde kaç kez çalışacağı,UYGUN MOTOR AÇISINDAN

Kapıya gelen rüzgar yükü hesabı doğru yapılmalıdır,(uygun malzeme kullanılmazsa yan Yuvalardan,ve palet birleşimlerinden metal yorgunluğu nedeniyle bir süre sonra çıkar ve patlar.

Kullanım ömrü,( En az 10 yıl olacak şekilde yapılmalıdır. Tüm toleransları en az 2 kat olmalıdır.)

Yalıtım düzeyi,(Yüzeyin büyüklüğü önemli ölçüde ısı ve ses Yalıtımı gerektirir.)

Panellerin uzunluğu oranında esnemeleri artacağından malzeme kesitleri gerekli ise takviyeleri ile sağlamlığı önemlidir. Otomobille dokunmalarda ezilmemeli ve yan ray-teker pimi toleransları dikkate alınmalıdır..

Sistem olarak sessiz çalışmalıdır,(Birbiri ile sürtünen parça ve yüzeyler ortadan kaldırılmalıdır..

Bu tür kapılar asla yağlanmamalıdır..

Acil durumlarda ve elektrik kesintisinde elle kullanımı kolay olmalı rahat ve zahmetsiz Kullanımlı olmalıdır.

Kapıyı takan firma kendi bünyesinde Motorunu,Uzaktan kumanda cihazlarını , alıcı kartı ve beyin Ünitesini max 24 saatte tamir edecek TEKNİK ALTYAPIYA sahip olmalıdır.

- Yıllık Bakımlar Neden Gereklidir ?

Sayın Tüketici;

Hedefimiz yıllık bakım gerektirmeyen kapılar yapmaktır.Yıllık bakım bedeli yerine uzun vadede bir kez servis bedeli ile kullanmaya devam etmek bazı kapılarda mümkündür.. Ve bunu büyük oranda başarmaktayız.

Ancak bazı kapı tipleri için yıllık bakım gereklidir.. Ancak şart değildir.. Yapılması neden gereklidir aşağıda izah etmeye çalıştık...

Menfaatiniz açısından bakımlarının her yıl yaptırılması ilerde tamire harcanacak paraları % 50 azalttığını ve sistemi daha uzun ömürlü yaptığını zamansız arızalarla problem yaşamanızı önlediğini belirtmek isteriz.

Bu bakım sırasında gevşeyen mekanik aksamlar,ayarlar,beyin üzerindeki eskiyen rölelerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Oksitlenmiş anten ve kablolarının değişmesi gerekmektedir.. Motor bakımlarının yapılması,aktarma organlarının,hareketli tekerlek ve rulmanların kontrol edilmesi gerekmektedir..

Mümkün olduğunca uzun problemsiz ve masrafsız kullanmak açısından bakımların yaptırılması önemlidir.

Bilgilerinize sunarız.

- Şirketimize Teşekkür Eden Müşterilerimiz

Yedi sekiz firma ile görüşmeme rağmen buraya otomatik sistem olamaz diyenler 
ERKA ÇÖZDÜ. Teşekkürler. 
ERDAL ÖZYAĞCILAR-(sanatçı)2004Hiç olmayacak yere spesifik çözüm bulan ERKA`ya tebrikler. 
Mimar.ÖMER BORTACİNA Şakayık Sk. Güven Apt. No.2/7 Teşvikiye-İst 0212 248 41 87(2005)

 

Evimin bahçe kapısına takmış olduğunuz sistem; Bir çok kapı şirketinin ("bu kapı çok ağır demir iskelet üzeri tik kaplı 350 kg bir kapı, otomatik sistem olmaz olsa da randımanlı çalışmaz.") söylemlerine karşın mükemmel olarak yaklaşık bir yıldır çalışmaktadır.Ancak bundan daha önemlisi satış sonrası gösterdiğiniz ilgi ve hizmet çok daha önemlisi her zaman yanımızda olduğunuzu hissettiriyorsunuz.Teşekkürler

TUNA TÜRKKOLU
Hisarevler Villaları Hadımköy2005

 

     Sn Begünhan Doğan'ın(Doğan Holding) Kapılarını bize emenat ettiğini biliyor musunuz..?

     İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir TOPBAŞ, evinin garaj kapılarında ERKA'yı tercih ettiğini biliyormusunuz.

     Gazeteci Sn Uğur Dündar kurulduğumuz yıldan beri sadece ERKA ya güvendiğini Ve hizmet aldığını biliyormusunuz ?

- Neden ERKADOORS

Sn Tüketici firmamız konusunda 20 yıllık tecrübe ve birikime sahip

         personelimizin geldiği tecrübe,deneyim ve bilgi düzeyini  mümkün mertebe ifşa

         etmemektedir..Çünki Biz ; bilgi , kalite, uzun ömür, problemsiz

         kullanım  ve  iyi hizmet  satıyoruz..Dikkatinize.sunarız...!

         ERKADOORS

- CAMLARLA İLGİLİ LAZIM OLABİLECEK BİLGİLER

Camlarla ilgili teknik bilgiler

 

 

                   -Tek parça olarak 8 veya 10 mm    6x 3.21 m üretilebilir

                  

                   -4 mm normal cam 1 metrekaresi 8 kg gelir.

 

                   -10 mm cama kadar temperleme yapılabilir 10 mm dahil.

 

                   Temperleme fırına bağlı olarak 3.21x1.50 m max olabilir.

 

                   -Çift cam max 2.50x3 veya 3.21 olabilir.

 

                   -28 mm cam( kalınlık)  1 m2 si 75 kg gelir.

 

                   -100cmx100 cm kalınlık 28 mm cam 300-DM metrekaredir

 

                   -100 cmx100cm Kurşun geçirmez camın mm si 11.-DM

                     metrekaredir

 

                   -Kurşun geçirmez cam max 1.40x2 m  yapılabilir.

 

                   -Lamine cam max  3x 1.45 m boyutlarında yapılabilir.

 

                   -10 mm 1 metrekare ağırlık 24.5 kg gelir.

- BİR KAPI YAPTIRMADAN ÖNCE NELERİ BİLMELİYİM?

KAPI YAPTIRMADAN ÖNCE KARAR VERMENİZ GEREKEN KONULAR 

 

 

               Öncelikle size tam ihtiyacınız olan kapıları yapmak

              ve gereksiz maliyetten kurtarmak için kapılardan beklentilerinizi                  

              bilmemiz gerekmektedir.Bu taktirde daha sağlıklı bir fiyat        

              verebiliriz.

 

              Bu nedenle aşağıdaki sorularımızı cevaplamanızı bekliyoruz.

 

               1)  Otomatikmi olmalıdır?

               2)  Güvenlik açısından önemli mi?

                 3)  Açılma ve kapanma hızı ne olmalıdır?20cm/sn,100 cm /sn,   

                     gibi veya arası.

               4)  Gün ışığından yararlamak istermisiniz?

               5)  Çelik,aluminyum,pvc,ctp,polycarbonat,sandviç panel     

                     tercihiniz?

               6)  Isı,su,ses,izolasyonu gereklimi?tek tek veya hepsi.

                7)   Kapıların takılacağı yerin plan ve dikey kesitlerini           

                     Verebilirmisiniz?Mekanizma açışından.

                8)   Otomatik olacaksa kumandası nasıl olmalı? Uzaktan      

                     kumandalı Buton kumandalı,kartlı,şifreli,dedektörlü tektek 

                     veya birkaçı bir arada olabilir.

                 9)   Kapı önündeki ile kapı arkasındakinin kapı kapalıyken bir

                      birin görmemesi tehlike yaratırmı?

              10)   Kapıların atmosferik kirlenmeden önlenmesi veya

                      anlaşılmaması gerekli mi?

              11)   Kapılar tahmini günde kaç kez açılıp kapanacaktır?Motor

                      gücü açısından.

  12)  Kapılar ne kadar süre içinde yerine takılmış olmalıdır?

               13)  Yatırımı yapılacak olan kapıların kullanım ömürleri ve yedek

                      parça temin garantisi kaç yıl olmalıdır?

                      1 yıl,3yıl,5yıl,10 yıl20 yıl,Daha Fazla

                

                Bizi bu konularda aydınlatırsanız ihtiyacınız olan sistemleri     

                daha uygun fiyata edinebilirsiniz..

               

                ERKADOORS

             

- Güvenlik Sistemleri

- Kapalı Mekanlara Kurulan İç Güvenlik Sistemleri

- Yangın Alarm ve Uyarı Sistemleri

- Kamera ve Görüntülü Sistemler

- Birbirini Gören Işın Sistemleri (Aktif Bariyerler)

- kollu bariyer(kollu otopark kapısı) teknik şartnamesi

KOLLU BARİYER (OTOMATİK KOLLU OTOPARK KAPISI)

TEKNİK ŞARTNAMESİ

 

Toplam 2 sayfa ve 29 maddeden ibarettir

 

 

 

 

 

1.     Kol uzunluğu yerindeki ölçüye kesilerek ayarlanabilir olmalıdır

2      Kol boyları 3 metre 5 metre,6 metre,8 metre olan gövde versiyonları olmalıdır

3.     Kollu otopark kapısı gövdesi ve destekleme çatalı karayolları rengi olan turuncu elektrostatik boyalı

        Olmalıdır,boya kalınlığı en az 25 mikron ve gofrajlı olmalıdır,kabin gövdesi önceden  sicak

        daldırma galvanize olmalıdır

4.     Besleme voltajı 220 V  AC  50 Hz olmalıdır

5.     Komple sistemin çektiği  ortalama akım 10 A  sigorta için yeterli olmalıdır

6.     Elektronik kartın üzerinde az 2 adet koruma sigortası  olmalı ve birinci kalite robot üretimi kart   

        Olmalıdır

7.     Kollu otopark kapısı motoru sürekli kullanıma uygun olarak AC( şehir şebeke voltajı ile çalışmalıdır)

        Motorun çalışması için arıza çoğaltıcı trafo gerekmemelidir 24 Volt motorlu sistemler

        kabul edilmeyecektir.(sadece çok sık elektrik kesintisi olan yerlerde kullanılır)

8.     Kollu otopark kapısısnın iç düzeneği gövde içinde parça parça elde yapılma değil, fabrikasyon ve motor ve

        redüktör mil ve aktarma gurubu yapısı tüm sistemi dışardan yapılacak yanlış müdahalelere

        karşı içine alacak döküm koruma kabin içinde olmalıdır.

9.     En az günlük 700-800 kez kullanım kapasitesi olmalıdır.

10.   Enerji kesilmelerinde veya arıza durumlarında zorlu uğraş verecek birkaç işlemle değil

        Kabin dışından herkesin müdahalesini önleyecek anahtarla yapılacak tek müdahale ile elle

        kullanıma geçmelidir.

11.   Motor en az 200 W gücünde olmalıdır.

12.   Sürekli Kullanıldığı zamanlarda gövde içi motor sicaklığı nedeniyle dış ortam ısısı -30 ila

        + 65 derece sicaklık ortalamasında çalışabilmelidir.

13.   Sürekli kullanılmadığı zamanlarda yani fasılalı kullanımda kabin içi sicaklık

        Oluşmadığından uluslar arası standart olan  -10 ile( -10 derecenin üzerinde röleler yapışır)

       + 65 derece de çalışabilir olmaldır.

 14.  Kollu otopark kapısı üreten firmanın CE , TÜV ve  ISO9001 kalite belgeleri olmalıdır

 15.  Kollu otopark kapısı gövdesi araçla çarpmalarda zayıf malzeme olan çarpmalarda hemen deforme olan

        Ve gövde içinde büyük hasarlara maruz bırakan aluminyum gövde olmayacaktır.En az 3

        mm kalınlığında yakpare ve içten desteklenmiş sac kabin olmalı çabuk kırılıp eğilmeyen

        sağlam gövdeli olmalıdır.

  16. Kollu otopark kapısı açık kalma süreleri 15 dakikaya kadar ayarlanabilir olmalıdır

  17. Kendinden otomatik kapanma özelliği olmalıdır.İstenirse devre dışı bırakılabilmelidir.

  18. Kapanışta araya giren cismi algılayan emniyet sensörleri olmalıdır

  19. Devreye girdiğini gösteren ikaz flaşörü olmalı ve görülebilir yüksekliğe konmalıdır

  20. kollu otopark kapısı kontrol kartı üzerinde farklı seçeneklerde kullanım fonksiyonları olmalı

        Ayrıca gelebilecek harici yüklerde sistemi koruyan akım kontrolü olmalıdır

  21. Access kart,parmakizi,bilgisayar ile kontrol,uzaktan kumanda,buton,fotosel,

        Proxsmty kart ile kontrol,ATS ,OGS gibi sistemlere bağlanabilir alt yapısı hazır

        olmalıdır .

  22. Rf alıcı anteni olmalıdır.yüksekçe bir yere konmasını gerektirmeyecek güçte kaliteli

        hibrit yapısına sahip olmalıdır, 

23. Kolun yuvarlak veya dörtköşe olmasına dikkat edilmeyecek,kolun yapısı ve bağlantı

        noktası açık konumda iken saatte 80 km ile esen rüzgara mukavim olmalı et kalınlığı en

        az 4 mm olmalı veya tasarım olarak kaburga formu ile desteklenmiş olmalıdır.

 24.  Arızaya açık çok parçalı olmayan sade iç tasarım yapısına sahip olmalıdır.

 25.  Kol altında araç varken inmeme özelliğine veya geri açılma özelliğine sahip olduğundan

        Kol altında lastik fitilden ziyede karşılık çatalında sert malzeme üzerine sesli şekilde

        İnmeyecek yumuşakça iniş yapacak yastıklama özelliği olan çatal kullanılmalıdır

 26.  Destekleme çatalı, inmiş vaziyetteki kola veya çatala olan araç ile yaslanmalarda veya

       Çarpmalarda kolayca dibinden kopacak  aluminyum döküm,plastik,benzeri gibi

       malzemeler ile değil tek parça yere gömülerek betonlacak şekilde dizayn edilmiş

       yerinden kolayca çıkmayacak ve oynamayacak şekilde montajı yapılmış sağlam

        çelik yapıda olmalıdır.

 27.  Kollu bariyer (Kollu otopark kapısı) en az 2 yıl yedek parça garantili ve 10 yıl yedek parça temin garantili olmalıdır.

 

 

       ERKADOORS

Erka Yapı ve Otomasyon Sistemleri Ltd. Şti. - 1999
sevenbilisim.